Follow us




The $2.00 Dinner Challenge

Making Dinner Fun!

A funny dinner tradition for your family

2

When my children were little we called it the $1.00 dinner challenge- you could buy a lot more for $1.00 back then.  Now call it the $2.00 dinner challenge but  we still have as much fun as we did in the days when a dollar could actually buy something.

US_$2_bill_obverse_series_2003_A

I’m not even sure where the idea came from,but the dinner challenge became a tradition that we would do  when a cousin came for a sleepover.  This is not a tradition for a huge group of people such as an extended family reunion but it’s a ton of fun for a more manageable group of aunts, uncles and cousins.

DSCN2554

Here’s how it works-

Give everyone in your family $2 in cash. (Or whatever amount you feel is appropriate) As a family, go to your local grocery store. Walk around the store and look for food that you can purchase for $2. When you’ve looked around a bit, choose the item you want to serve for dinner, pay for it and wait  for  everyone in  your family to finish shopping.  (You want to keep your purchase a secret from the  others but it is best to shop in teams especially if you have younger children.)

Our grandchildren are 10 years and  younger (mostly younger) so we had each child team  up with an  adult.  They put their money together so each team had $4.00 to spend.

DSCN2553

Our grandkids get so excited about what they have  purchased they can hardly stand the car ride back to the house to prepare their food.  We have to juggle time in the kitchen mixing, baking and microwaving but eventually everyone is ready and we all sit down at the table to our $2.00 challenge feast.  Even the pickiest of eaters will find something to eat at this table- because they choose it!

Some helpful  hints and a funny story- Set some  guidelines such as, Can  two people put their money together? Can you purchase a dessert item? How long do you have to prepare  the food when  you arrive home?  etc.

One year my niece choose  Jell-O for her food  item.  It would’ve taken hours for the Jell-O to set up but we prepared it anyway and ate  it for a  late night snack.

Does your family to take the $2.00 Challenge?

Be Sociable, Share!